O andělech

22. března 2015 v 15:10 | Freya-Idun |  Andělé
Dnes ráno jsem se probudila a věděla jsem, že mám napsat článek o andělech. Můj pilotní andělský článek :)

Andělé jsou světelné bytosti, bezpodmínečně milující. Slovo anděl je složeno ze slov ang (život) a el (boží světlo). Spojení anděl můžeme tedy chápat jako ,,posel božího světla" nebo ,,posel lásky".

Andělé stojí při nás za každé životní situace, aniž bychom si to plně uvědomovali. Jsou stvořeni proto, aby nám pomáhali - ať už v naplňování svých snů, dosahování svých cílů, ale také nám pomáhají lépe zvládnout pro nás těžké životní situace. Pomáhají nám v sobě najít síly, jak všechno zvládnout. Když se sesypeme, pomáhají nám zvednout se ze dna a začít znovu. To vše mohou, když to mají dovoleno - pokud je my sami o pomoc požádáme. Někdy stačí ale být si vědomi jejich existence a přijmout je.
Cílem andělů je tedy udržovat harmonii všeho stvořeného ve vesmíru a udržovat jednotu. Mohou se pohybovat rychlostí světla (sami jsou ze světla stvořeni :)), protože neznají hranice času a prostoru (ty existují jen v lidské hlavě). Mohou se proto okamžitě objevit tam, kde chtějí být a nebo kde je jich potřeba. Když je k sobě přivolám, velmi rychle cítím jejich hřejivou energii a tu ohromnou sílu jejich bytí. Je to něco úžasného a jsem za to moc vděčná :)

V andělském světě existuje mnoho tříd andělů. Jednou z nich jsou např. archandělé, ti se nám mohou zjevovat různým způsobem. Někdo může vidět barevná světýlka, někdo slyší jejich hlas a někdo je zkrátka cítí. Já je cítím - vím, kde přesně stojí a co dělají, a také slyším. Je to krásné je vnímat ve své přítomnosti. Vnímáte potom tu všeobjímající bezpodmínečnou lásku :)
Protože každý anděl má svou funkci, můžete si archanděly přivolat i v konkrétních situacích. Když se budete cítit v nebezpečí, ohrožení a budete cítit strach, ať už z čehokoliv, můžete k sobě přivolat archanděla Michaela.
Když budete potřebovat pomoci s léčením sebe či někoho jiného, poproste o pomoc archanděla léčitele - Rafaela. Existuje mnoho archandělů - každému zvlášť se budu věnovat v následujích článcích. Dočkáte se, vše má svůj čas :)

Nezapomeňte, že každý z nás má svého anděla strážného, který nás životem provází po všechny naše inkarnace. Když ho požádáme o pomoc, je schopen přivolat na pomoc i ostatní anděly a božské bytosti, které mohou také pomoci.
Takže neváhejte, když se budete cítit bezradní - poproste své anděly, aby vám přišli na pomoc. Oni rádi přijdou :)
Nezapomeňte jim poděkovat, oni to ocení :)

S láskou vaše Freya-Idun :)

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 slecna22 slecna22 | Web | 22. března 2015 v 15:52 | Reagovat

Moc hezký článek, podle mě ale člověk má podobnou schopnost jako andělé a sám může i "andělem" být :D  - je to jenom o tom, jaké schopnosti v sobě je schopný probudit.. :) (vědomí)

2 paja-writes paja-writes | Web | 23. března 2015 v 19:30 | Reagovat

Jo jo, andělé... moc krásně napsáno !
Já jsem o andělech už přemýšlela, je to moc zajímavé téma!
Ano, andělem bychom mohli být, ale pouze obratně :)

3 Freya-Idun Freya-Idun | E-mail | Web | 5. dubna 2015 v 12:25 | Reagovat

[1]: děkuju za pochvalu :) schopností máme určiě fůru ještě neobjevených, ale jsou tam :)

[2]: děkuju za pochvalu :) Ano, o anděly se zajímám už od malička, vždycky jsem věřila, že jsou :) a jeden mě taky doprovází všude na krku z měsíčního kamene přes pět let :)

4 o-baby o-baby | Web | 6. května 2015 v 20:23 | Reagovat

také na ně věřím, vlastně i maje maminka a sestra - máme doma jejich karty a občas si vykládáme. Jsme ráda, že jsem narazila ne tento blog :-)

5 Freya-Idun Freya-Idun | E-mail | Web | 6. května 2015 v 20:27 | Reagovat

[4]: to je skvělé, mám radost :) také mám jedny andělské karty, jsou opravdu krásné a pomáhají :)
doufám, že vás nezklamu a budete se sem ráda vracet :)

6 Míla kolem šel :-) Míla kolem šel :-) | E-mail | 29. února 2016 v 18:40 | Reagovat

Zdravím :-)
Opravdu bezva blog....vzhledem k poslednimu postu zde doufam ze Freya-Idun bude v teto bohulibe činnosti pokračovat :-)

...davam do oblibených a uz vim kde se budu vracet!!!
Mam zde hodně věcí k precteni jeste :-)

Dekuji!!!

7 Míla kolem šel :-) Míla kolem šel :-) | 29. února 2016 v 18:45 | Reagovat

btw: To: Frey-Idun   (snad je to tak zprávně hihi)

Dej vědět zda-li stále na svém blogu pracuješ škoda nechat ladem jen tak :-)

s dovolením si dovolím přispět jednou písní jenž mne dost oslovila a neustale mne nabiji - https://www.youtube.com/watch?v=TmxSxKxBbQE

Sila at vas provazi :-) mej-te se skvele!!!

8 EssayErudite EssayErudite | E-mail | Web | 26. července 2017 v 13:42 | Reagovat

Essay writing Service - EssayErudite.com

We value excellent academic writing and strive to provide outstanding <a href=https://essayerudite.com>essay writing services</a> each and every time you place an order. We write essays, research papers, term papers, course works, reviews, theses and more, so our primary mission is to help you succeed academically.

Don't waste your time and order our <a href="https://essayerudite.com/" />essay writing service</a> today!

9 AaauceHag AaauceHag | E-mail | Web | 4. srpna 2017 v 17:25 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

http://segwayverona.com/

10 Dol33larMOk Dol33larMOk | E-mail | 12. srpna 2017 v 19:57 | Reagovat

<b>Добро пожаловать на наш сайт</b>
<b>V.I.P. Услуги
OpenVPN
DoubleVPN Service
Proxy/Socks Service</b>
<a href=http://0.00000007.ru/2#s8nAM40kp5>
<img>http://0.00000007.ru/3#5ZD7QusBsf</img>
</a>
------------------------
Постоянно большое количество socks и proxy серверов online
в данный момент: 33557 IP в 198 странах
<b>Высокая анонимность - мы гарантируем, что наши эксклюзивные прокси сервера полностью анонимны</b>
(тоесть не ведут логов и не видоизменяют<b> http заголовки)</b>

Шифрация траффика до сокс сервера, собственные технологии туннелирования траффика!
Сверхнадёжная защита IP и всех без исключения соединений без эксплуатации VPN
Возможность защищённого соединения с сокс серверами включена на всех тарифах! Замаскировать или изменить свой IP можно 2 кликами мыши.

<b>Совместимо с Windows 2k/2k3/XP/Vista/Seven/Win8
Совместимо с MacOS, Linux, BSD (100% работоспособность через WINE)
Совместимо с любыми виртуальными машинами</b>

Безусловно САМЫЕ доступные цены на анлимитный доступ при самом высоком качестве
Наше правило - больше покупаешь - меньше платишь
Возможность выбора наиболее подходящего анонимного прокси сервера - фильтрация по маске
-IP Hostname Language Uptime Country City Region-
Неизрасходованные прокси не сгорают при истечении периода действия аккуанта.
ICQ бот на абсолютно всех тарифных планах!
<b>Высококлассная техподдержка</b>
Автоматическая оплата средствами популярных платёжных систем WebMoney , PerfectMoney и BITCOIN
Полностью Анонимный VPN Сервис
Доступ по защищённому https протоколу
<b>Всё что необходимо для получения доступа это зарегистрироваться и произвести оплату!</b>

<a href=http://0.00000007.ru/2#5tdgXcCqxC>Vip proxy</a>
__________
24 +в обход блокировки
касперский ключи прокси россия
+как обойти блокировку вконтакте +на работе
бесплатные прокси сервера

11 Georgenon Georgenon | E-mail | Web | 24. srpna 2017 v 21:20 | Reagovat

<a href=http://cyril-leytsihovich.ml/>mlm 100, представитель сетевого маркетинга</a>

12 Mariapl Mariapl | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 4:57 | Reagovat

Хотели бы как-то разнообразить вашу сексуальную жизнь? Добиться новых ощущений позволят секс-игрушки

Один из самых популярных методов достичь ярких ощущений – <a href="https://afroditalove.ru/category/vibromassazher-vibrator/">купить вибратор</a>. С его помощью просто добиться стимуляции особо чувствительных зон и точек. Только не используйте его в одиночку, доверьтесь своему любимому. Это хорошо укрепит вашу эмоциональную и физическую связь и позволит стать более раскованными и открытыми друг с другом.</p>
Также среди секс-игрушек распространены эрекционные кольца, наручники, стимуляторы и смазки. Начните с чего-нибудь одного, не бойтесь попробовать разные варианты, и вы непременно сможете найти то, что понравится вам и партнеру.</p>
Стоит отметить: <a href="https://afroditalove.ru/category/prezervativy/">купить презервативы</a>, вагинальные шарики, фаллоиммитаторы, вакуумные помпы, и остальные интим-товары вы можете в интернет-магазине «Афродита» (afroditalove.ru).</p>

13 LarryPoult LarryPoult | E-mail | Web | 16. září 2017 v 17:28 | Reagovat

http://www.adulttagrugby.co.za/component/k2/itemlist/user/192209  смотреть фильм пятница комедия   рутор полный фильм  http://aulasdeinglesporskype.com.br/component/k2/itemlist/user/251612

14 BethanyBuq BethanyBuq | E-mail | Web | 10. října 2017 v 11:45 | Reagovat

http://owhagroup.co.za/story.php?title=about-us-%E2%80%93-canada-drugs-24

15 generic viagra prices generic viagra prices | E-mail | Web | 12. září 2018 v 17:51 | Reagovat

Hi there buddy, what a quality is! For this YouTube video, I am truly pleassant, because I have never seen pleasant quality YouTube video earlier than,

16 viagra pill viagra pill | E-mail | Web | Čtvrtek v 15:16 | Reagovat

Hi there to all, I am also truly keen of learning Personal home pages programming, however I am new one, I each time used to examine articles or reviews related to PHP programming.

17 Markpup Markpup | E-mail | Web | Čtvrtek v 17:21 | Reagovat

generic viagra canada price paypal
<a href="http://viagrafanlux.com">generic viagra</a>
buying viagra costa rica
<a href=http://viagrafanlux.com#pfizer+viagra>viagra tablets</a>

18 women viagra women viagra | E-mail | Web | Čtvrtek v 20:46 | Reagovat

Incredible story there. What happened after? Thanks!

19 viagra for women viagra for women | E-mail | Web | Čtvrtek v 23:01 | Reagovat

What's up mates, nice paragraph and fastidious arguments commented at this place, I am in fact enjoying by these.

20 100 mg viagra lowest price 100 mg viagra lowest price | E-mail | Web | Pátek v 1:11 | Reagovat

Wow, what a video it is! Actually fastidious quality video, the lesson given in this video is genuinely informative.

21 viagra substitute viagra substitute | E-mail | Web | Pátek v 1:47 | Reagovat

Can you please email me the code for this script or please tell me in detail about this script?

22 viagra prices viagra prices | E-mail | Web | Pátek v 4:05 | Reagovat

Good answers in return of this question with solid arguments and telling everything on the topic of that.

23 buy viagra buy viagra | E-mail | Web | Pátek v 6:16 | Reagovat

Its extremely good  YouTube video in terms of features, really nice, its quality is actually appreciable.

24 female viagra female viagra | E-mail | Web | Pátek v 10:16 | Reagovat

What's up to all, I am also in fact keen of learning Personal home pages programming, however I am new one, I always used to examine posts related to PHP programming.

25 Markpup Markpup | E-mail | Web | Pátek v 13:19 | Reagovat

nightcalm 50 mg viagra
<a href="http://viagrafanlux.com">viagra for sale</a>
can you buy viagra in australia
<a href=http://fanluxviagra.com#viagra+generica+esfarmaco>viagra prices</a>

26 natural viagra natural viagra | E-mail | Web | Pátek v 14:37 | Reagovat

This paragraph regarding how to embed a YouTube video code is genuinely useful for new internet viewers. Fastidious work, keep it up.

27 Markpup Markpup | E-mail | Web | Pátek v 15:40 | Reagovat

viagra 50 vs viagra 100 price
<a href="http://viagrafanlux.com">100 mg viagra lowest price</a>
ponto de encontro generico do viagra
<a href=http://fanluxviagra.com#viagra+plus+online+mail-order+pharmacies>cheap viagra</a>

28 viagra generic availability viagra generic availability | E-mail | Web | Pátek v 16:56 | Reagovat

Hi there, its pleasant article regarding media print, we all be familiar with media is a great source of facts.

29 buy generic viagra online buy generic viagra online | E-mail | Web | Pátek v 17:34 | Reagovat

What's up I am from Australia, this time I am viewing this cooking related video at this website, I am in fact happy and learning more from it. Thanks for sharing.

30 Markpup Markpup | E-mail | Web | Sobota v 3:39 | Reagovat

boots viagra 2013 nba
<a href="http://viagrafanlux.com">viagra coupon</a>
viagra pfizer online ukraine
<a href=http://viagrafanlux.com#buy+viagra+50+mg>viagra uk</a>

31 viagra tablets viagra tablets | E-mail | Web | Sobota v 6:18 | Reagovat

Hahahaha, what a humorous this YouTube video is! We are still laughing, thanks to admin of this site who had posted at this web page.

32 viagra for sale viagra for sale | E-mail | Web | Neděle v 18:01 | Reagovat

It’s really very complicated in this active life to listen news on Television, thus I only use the web for that purpose, and take the newest information.

33 petrapup petrapup | E-mail | Web | Pondělí v 8:50 | Reagovat

buy online viagra australia
<a href="http://viagraluxfan.com">viagra for sale</a>
canada 100 bill asian woman on viagra
<a href=http://viagraluxfan.com#100+mg+viagra+lowest+price>coupon viagra</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama