Cesta k Zátišskému potoku

28. března 2015 v 16:54 | Freya-Idun |  Zážitky s přírodou
V únoru jsem hledala vhodné místo pro očištění kamínků. Věděla jsem, že to musí být v lese a někde u potoka. Pořád jsem na nic nemohla přijít, až mi kamarádka jedno úžasné místo připomněla - Zátišský potok.
Vydala jsem se na průzkum. A našla jsem úchvatná místa.Nad hlavou se mi tyčily nádherné stromy, které dýchají na člověka moudrostí. Tyhle nádherné a silné stromy toto místo znají už velmi dlouho a velmi dobře, střeží ho, stejně jako střeží každého, kdo přijde do lesa a k potoku s čistým a dobrým úmyslem a s láskou.Cítila jsem s tímto úchvatným místem čistou propojenost, vnímala jsem snad každou molekulu té nádhery. Něco mi ale později řeklo, že se mám podívat ještě na jiné místo - jít k potoku z druhé strany. A tak jsem svou intuici poslechla a šla jsem. Cesta byla bahnitá, ale naštěstí jsem do lesa šla s kanadami na nohách. Bahno jsem měla sice úplně všude, ale smála jsem se a měla jsem radost, jako malé dítě. To znáte jakou mají děti radost, když se mohou vyrochňat v bahně nebo zaprasí se čokoládou či něčím podobným :) Cítila jsem zkrátka radost ze spojení s přírodou :)
Cestou jsem se málem srazila se dvěma srnami - chvíli jsme tam tak stály - ony se dívaly na mě, já na ně. Řekla jsem jim, že se nemusí bát a pomalu jsem se otočila a pokračovala ve své cestě, abych jim nenarušila jejich prostor. Cítila jsem, jak se jejich napětí uvolňuje. Jako by mě pochopily :)
A tak jsem se dostala k místu, které na mě působilo jako jakási skrýš, kudy potůček protéká. Šla jsem do té skrýše, bylo mi tam dobře, cítila jsem se bezpečně. Jakési lůno matky přírody.


A tehdy přišla chvíle kamínků - které jsem měla v plánu vyčistit. Vhodné místo bylo právě TO. Kamínky jsem položila do tekoucí vody a nechala je omývat přírodní silou a odpočívat. Mezitím, co je příroda čistila, kochala jsem se krásami okolí a odpočívala jsem ve své skrýši - na mém tajemném místě. Vnímala jsem ty čisté vibrace, které ztišují mysl.Domů jsem se vrátila asi za 4 hodiny, spokojená, očištěná. SEM se ještě mnohokrát vrátím a moc se těším na tu nádheru, až jaro plně propukne a všude bude zeleň a životem to tu bude svítit a zpívat :)

Krásný sluníčkový den.
S láskou vaše Freya-Idun :)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 slecna22 slecna22 | Web | 24. dubna 2015 v 0:43 | Reagovat

Teda...musím uznat - opravdu hezké místo..:)

2 slecna22 slecna22 | Web | 24. dubna 2015 v 0:43 | Reagovat

jo a pěkné kamínky :D :)

3 Freya-Idun Freya-Idun | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 19:42 | Reagovat

[1]: kamínky děkují :) Jo, to místo má opravdu magickou sílu :)

4 AaauceHag AaauceHag | E-mail | Web | 29. července 2017 v 13:30 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

https://veronasegwaytours.com/

5 SandyDeern SandyDeern | E-mail | Web | 31. července 2017 v 20:03 | Reagovat

http://www.copic-sketch.ru - городской скетчинг

6 CarolynLek CarolynLek | E-mail | 6. srpna 2017 v 6:20 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later!

XRumer201708

7 Georgenon Georgenon | E-mail | Web | Neděle v 3:25 | Reagovat

<a href=http://cyril-leytsihovich.ml/>приглашение в млм, построить сетевой бизнес</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama