Předsudky

4. února 2015 v 11:39 | Freya-Idun |  Úvahy na téma týdne
Tak po dlouhé době jsem konečně zpět, dala jsem si všechno do pořádku, tak můžu znovu psát :)

Předsudky. Většina z nás je mívá. Ať už jsou to předsudky o lidech, kteří vypadají tak či onak či se chovají tak či onak, nebo předsudky o věcech. Předsudky jsou nám takovou clonou, která nám brání vidět věci hlouběji. Když máme předsudky o něčem či o někom, nechceme se tomu většinou ani za mák přiblížit, chceme, aby nás to minulo. Jenže nám to cosi ukazuje - že to, vůči čemu či komu máme předsudky, je naše skrytá část, se kterou se nechceme seznámit. Kterou v sobě potlačujeme a odsuzujeme. Je dobré položit si otázku např.: ,,Co mi vadí a čemu se bráním? Proč mi ten člověk vadí? Proč mi vadí to, co dělá?" Když se nad tím člověk zamyslí, začne si uvědomovat, jak je jeho mysl velmi ohraničená. Jak je v některých svých názorech zatuhlá. A to předem, aniž bychom se pokusili podstatu věci pochopit.
To, že má člověk předsudky pramení opět ze strachu, výsledkem je domněnka, že to či ono je asi takové. Aniž bychom se snažili proniknout do hloubky dané věci.
To, co nám vadí na druhých a co u nich předem soudíme, je právě to, co nám vadí a co soudíme u sebe samých. Všichni si nastavujeme navzájem zrcadlo.
Například: Předsudky o bezdomovcích - spousta lidí je vnímá jako něco odporného, protože se potulují po ulicích, nemají šanci se vykoupat. A tak si lidi řeknou: ,,Ježiš, to je ale ožrala. Asi tak dopadl kvůli chlastu."
A tehdy lidé vnímají jen povrchně. Ale položili jsme si někdy otázku, proč to vlastně tak je? Podívali jsme se někdy hlouběji?
Udám vám sem příklad, abyste viděli, že i já jsem si tvořila předsudky. Když jsem ještě chodila na střední školu, měla jsem předsudky vůči bohatým lidem, že jsou všichni stejní - jen hrabou, ostatní okrádají a jsou namyšlení. Dlouho jsem potkávala bohaté lidi, až mi to bylo protivné. Pak jsem se jim ale přiblížila a zjistila jsem, že zdaleka ne všichni jsou takoví. Ukázali mi, že jsou to i lidé s vřelým srdcem, kteří peněz využívají jako způsob, jak pomáhat druhým (nadace, charita). Tohle všechno moje staré přesvědčení pramenilo z mého nepochopení peněz a z mého postoji k penězům.
Děláme si předsudky o tolika věcech, všechny bych ani nemohla zmínit. Je toho tolik, že bych si nevzpomněla na všechno. Ale věřím, že každý z vás si najde to své :)


Předem soudit je způsob, jak zároveň odsuzovat sami sebe. - Freya-Idun

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama