Jóga - úvodem

4. února 2015 v 16:33 | Freya-Idun |  Jóga
Přicházím se svým prvním článkem o józe, postupně vám sem budu psát o různých poznatcích z jógy, o pozicích a budu přikládat své fotografie a zkušenosti Usmívající se

Jóga je souborem nejen cvičení fyzických, ale také duševních. Jedná se o cvičení, kdy může vaše duše splynout s tělem a vy si tento pocit můžete naplno užít. Svůj původ má v Indii, nicméně lze říct, že je to obdoba druidské wydy :) Kdybychom chtěli volně přeložit význam slova jóga, tak se dostaneme ke spojení individuálního a univerzálního Bytí - zkrátka naše pravá podstata :)
Existuje mnoho druhů jógy, pevně věřím, že si každý najdete tu svou :)
Kromě klasické hatha jógy, se v současné době hodně proslavila také powerjóga, hot-jóga, kundalinijóga a další.
Zde sem něco málo napíšu o některých stylech jógy a v čem spočívá smysl těchto stylů.

Hatha jóga
Slouží ke spojení sluněční a měsíční energie. Ha znamená slunce, Tha měsíc. Pomáhá očistit tělo a zklidnit mysl. K tomuto očištění nám slouží ásany (pozice), pránajáma (kontrola dechu), mudry (symbolická gesta) a kryje (očistné techniky).
Je to silové cvičení, ale není tak náročné jako powerjóga nebo ašthanga jóga. Spíše je náročná na výdrž v pozicích a na kontrolu dechu.


Ašthanga jóga
Narozdíl od hatha jógy jde o dynamickou a fyzicky náročnější formu cvičení. Během cvičení se přesně dodržuje pořadí ásan, ty jsou vzájemně propojené tak, aby všechny cviky dohromady tvořily souvislou sestavu. Při tomto cvičení se používá udžájí, což je dechová technika přes hlasivkovou štěrbinu. Díky této dechové technice se zintenzivní síla dechu, což potom vede k lepší kondici těla.
S tímto druhem jógy bývají spojovány bandhy, což jsou uzávěry, které udržují energii v těle.
Narozdíl o hatha jógy by ji neměli cvičit lidé se zdravotním omezením v oblasti kolen.


Power jóga
Tento styl jógy má své základy v klasické józe (hatha a ašthanga), ale vznikla relativně nedávno (v 80. letech v 20. století v USA). Jde o dynamickou formu cvičení, kdy je třeba zapojit všechny svaly těla. Při cvičení se pravidelně opakují základní prvky a pozice.
Na rozdíl od klasické jógy není cvičení power jógy nijak podmíněné filozofií a zásadami.
Cvičení je vhodné hlavně pro zdravé jedince - díky dynamičnosti cvičení.


Bikram jóga
Nebo také hot-jóga se cvičí obvykle 90 min a zahrnuje 26 pozic z Hatha jógy a dvě cvičení na dech. Cvičení probíhá při teplotě 42° C. Často se setkávám s tím, když mi ženy říkají, že díky tomuto cvičení rychle hubnou.


Gravidjóga
Jóga pro těhotné ženy. Při tomto cvičení se využívá relaxace, pozic a správného dýchání. Je třeba dbát na citlivé provádění vzhledem k stavu ženy. Cvičení gravidjógy může ženám pomoci lépe a víc harmonicky prožívat svůj těhotenský stav a také může sloužit jako příprava na porod.


Karma jóga
Protože slovo karma znamená konání, tak tento druh jógy se soustředí na to, abychom konali bez ulpívání na výsledcích, cílem je tedy zbavit se důsledků karmy, myšlenek.

Existuje ještě mnoho dalších druhů jógy, jako je např. Bhakti, kundaliní, atd. :)


Já a jóga
Co se týče mě, cvičím hatha jógu. Cvičím každý den, ráno nebo večer a opravdu se cítím mnohem lépe fyzicky i duševně. Kromě toho se mi při cvičení dostává inspirace k malování mandal.
A jak jsem se dostala ke cvičení jógy já? Je to dlouhá historie - jako teenager jsem 5 let cvičila karate, pak jsem přešla ke kick-boxu. Stále to nebylo ono. Před třemi lety jsem se poprvé odhodlala zkusit bojová umění ju-jutsu a aikido. U aikida jsem zůstala přes rok. Pořád to ale nebylo ono. Až jsem 31. března roku 2014 přišla na hodinu jógy s kamarádkou. A BYLO TO ONO! A stále je :) To, co jsem tak dlouho hledala. Tu správnou aktivitu pro mé tělo i duši.
Takže, až budete cítit potřebu zklidnit svou mysl a zároveň protáhnout své tělo, určitě navštivte lekci jógy :)

S láskou, vaše Freya.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama