7. čakra - Sahasrara

4. března 2013 v 12:05 | Freya-Idun |  Čakry
Po náročném období se konečně dostávám k napsání článku věnovanému korunní sedmé čakře :)

Sedmá čakra, Sahasrara, nebo také čakra korunní, se je také nazývána lotos s tisíci okvětními lístky. Je nejvýše, nahoře uprostřed nad temenem hlavy a otevírá se nahoru.

Barva: fialová, bílá, zlatá
Symbol: lotos s tisíci okvětními lístky
Princip: čiré Bytí
Části těla: velký mozek
Žláza: epifýza (šišinka)

Úkol a funkce korunní čakry

Sedmá čakra je centrem nejvyšší dokonalosti v člověku. Třpytí se všemi barvami duhy, ale převládá fialová barva. Vnější květ čakry má 960 lístků a v jeho nitru je druhý květ, který má 12 okvětních lístků, které září bíle.
Stejně jako bílé světlo v sobě obsahuje všechny barvy spektra, není tomu jinak u sedmé čakry, která tak obsahuje všechny energie nižších center. Sedmá čakra je pramenem a výchozím bodem pro projevy energií všech ostatních čaker.
Jsme propojenii s Bytím, které nemá vlastnosti, ani tvar samo o sobě, ale obsahuje v sobě všechny neprojevené tvary a vlastnosti.
Korunní čakra je místem, kde jsme započali naši cestu a kde ji také zakončíme v našem vývoji. Naše osobní pole splývá s polem energií Universa.
Sedmá čakra ukazuje, že všechno nejde chápat rozumem. Prostě to víte. Je to ještě hlubší než je intuice, kterou nám zprostředkovává šestá čakra, protože takovéto poznání sahá ještě dál za šestou čakru.
Csetu k rozvoji korunní čakry označuje fialové záření. Fialová barva je barvou meditace a odevzdanosti. Podstatný rozdíl mezi sedmou čakrou a ostatními čakrami je v tom, že pokud chceme aktivovat šest čaker, můžeme sami konkrétně působit, ale u sedmé čakry se můžeme jen otevřít a stát se nádobou.
Jak se rozvíjí naše korunní čakra, postupně se uvolňují i poslední bloky v ostatních čakrách a jejich energie kmitají na nejvyšších možných frekvencích.
Až se korunní čakra dokonale probudí, její úkol přijímání kosmické energie končí, protože sama už vyzařuje energie. Její květ vyklene ven a tvoří korunu čistého světla nad hlavou.

Harmonická funkce

V sedmé čakře nedochází k blokům samo o sobě, spíše je čakra méně nebo více rozvinuta.
Když se naše korunní čakra začíná otevírat, prociťujeme čím dál častěji chvíle, kdy mizí oddělenost našeho vnitřního bytí a vnějšího života. Vědomí máme dokonale ztišené a široké a v tomto klidu můžeme zažívat svou vlastní podstatu jako čiré Bytí, které je všudypřítomné a ve kterém je vše obsaženo.
Jak se korunní čakra postupně rozvíjí, tyto chvíle se budou opakovat častěji a budou čím dál víc jasnější, až přejdou v trvalý stav. Pokud je člověk pro ně zralý, může náhle nastat konečné osvícení a už z něj nemůžeme propadnout zpět. Máme pocit, že jsme se právě probudili z dlouhého snu a že až teprve teď žijeme v realitě. Během této cesty jsme se stali prázdnou nádobou, abychom ji mohli naplnit čirým Bytím. Od této chvíle víme, že toto je naše pravá podstata a jediná trvalá realita. Už se nevidíme jako jednoho člověka a zbytek, ale jako já součástí Universa.
Můžeme vyzařovat světlo a otevírat srdce všech bytostí, které jsou schopné vnímat boží přítomnost.
Když chceme něco vědět, stačí zaměřit na danou věc svou pozornost, protože všechno je obsaženo v nás, v Božském Bytí, se kterým jsme v jednotě.
Pochopíme, že pevná hmota není nic jiného než myšlenková forma božského vědomí, a tím pádem ve vlastním slova smyslu neexistuje. Všechno, co jsme dosud považovali za realitu, už tímto vidíme jako iluzi.
Máme možnost prožívat největší prázdnotu, která je ale totožná s největší plností, protože je to život ve své čisté podstatě.

Jak se projevuje výrazně neotevřená sedmá čakra

Jak už víte z předchozích článků o čakrách, jejich harmonická funkce nám může zprostředkovat vědění, zkušenosti a schopnosti. Ale pokud se nám neotevře korunní čakra, budeme mít pocit oddělenosti od plnosti bytí, pořád budeme pociťovat strach. A tímto strachem se budou udržovat poslední zbytky blokád v ostatních čakrách. Jednotlivé energie tak nemohou vibrovat v plném souladu se záměrem Stvořitele, a tím pádem nemohou být navzájem v souladu mezi sebou.
Můžeme také cítit. že život nemá smysl a strach ze smrti. Měli bychom se víc obrátit do svého nitra.
Čato zkoušíme potlačovat nepříjemné pocity tím, že před nimi utíkáme k různým aktivitám, jen abychom utekli před bolestí, smutkem. Místo toho bychom ale měli bolest, smutek stejně jako radost pržívat naplno.


Možnosti čištění a aktivování sedmé čakry

Nic ale není ztraceno, můžeme si pomoci následujícími způsoby :)

1) účinky přírody
Vylezte si na nějaký vysoký kopec nebo vysokou horu, to nejvíce podpoří otevírání sedmé čakry, a ucítíte uvolněnost od událostí vašeho osobního života a blízkost nebe.

2) účinky barev
Korunní čakře pomáhá barva fialová a bílá. Např. já hodně nosím fialové a bílé oblečení, pořád mě tyhle barvy k sobě přitahují.
Fialová působí transformaci ducha a duše a otvírá nás duchovním dimenzím. Není to jen tak, že se v minulých letech stala módním hitem právě fialová barva, už i návrháři cítili, že se něco děje a že se dává do pohybu.
Bílá v sobě obsahuje všechny barvy, otevírá nás božskému světlu, poznání a uzdravení.

3) účinky zvuků
Charakteristickou hudbou pro korunní čakru je ticho. Když je ticho, naše celá bytost je výjimečně bdělá a vnímá božské tóny, které znějí v celém Stvoření a vytváří sílu lásky a harmonie ve všech projevených formách. Vhodná je ale jakákoliv hudba, která nás k tichu vede a připravuje na něj.
Mantrou zpívanou k této čakře je Óm tónem H.

4) účinky drahokamů
-ametyst-
Fialový ametyst je spojením síly červeného ohně aktivity a modrého světla otevřenosti. Dává nám klid, ve kterém zanikají všechny strachy a disharmonie a budí naši důvěru a odevzdanost vůči silám Universa. Podporuje meditaci a inspiraci.

-křišťál-
Vede člověka k celistvosti, která v sobě harmonicky sjednocuje pestrost a mnohotvárnost života. Přináší naší duši světlo a jasnost a podporuje duchovní poznání. Pomáhá splynout s duší Universa. Uvolňuje blokády, ochraňuje a dává novou energii.


5) účinky vůní
-kadidlo-
Není to jen tak, že se kadidlo používá k vykuřování v kostelech při obřadech. Jeho vůně totiž povznáší ducha i duši a čistí atmosféru. Prohlubuje schopnost víry a vyzvedává duši na úroveň, kde se může stát nádobou pro boží světlo.

-lotos-
Na dálném východě je lotos symbole krásy a duchovní dokonalosti. Má kořeny v bahně a se svým květem se zvedá vysoko vzhůru. Tak jako lotos žije člověk, jehož pravá podstata zůstává světem nedotčená a je v jednotě s Bohem. Vůně lotosu nese v sobě poselství lásky, radosti a poznání. Vede vnímavou a připravenou duši na cestu k jednotě s Bohem.


Zdroj informací: Základní kniha o čakrách - autoři Shalila Sharamon, Bodo J. Baginski
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama