6. čakra - Adžna

17. prosince 2012 v 18:32 | Freya-Idun |  Čakry
Pomalu, ale jistě pokračujeme v povídání o čakrách, až jsme se dostali sem - k šesté čakře neboli Třetí oko či čelní čakra. Mnozí z vás ji ale většinou znají pod názvem "Třetí oko", budu tedy používat tento název. :)
Šestá čakra se nachází uprostřed čela zhruba jeden prst nad kořenem nosu a otevírá se směrem dopředu.

Barva: indigově modrá, fialová
Smysl: všechny smysly a nadsmyslové vnímání
Symbol: lotos s 96 okvětními lístky
Princip: poznání Bytí
Části těla: obličej, oči, uši nos, dutiny, centrální nervový systém
Žláza: Podvěsek mozkový neboli hypofýza - ovládá činnost všech ostatních žláz, zajišťuje i harmonickou souhru všech žláz v těle

Úkol a funkce Třetího oka

Šestou čakrou dovrujeme vědomého vnímání Bytí. Je to sídlo vyšších duchovních sil, intelektuálních schopností rizlišování, psměti a vůle a řídí centrální nervovou soustavu.
Jasná tmavě modrá barva poukazauje na intuici, fialová barva pak poukazuje na nadsmyslové vnímání.
Šestá čakra je sídlem všech uvědomovacích procesů, máme tudíž i schopnost projevit se, až po materializaci nebo dematerializaci.
Naše mysl si ukládá staré myšlenky a emoce a tak se fixují. Tím, že se vyvíjí vědomí a postupně otevíráme šestou čakru, lze naše emoce a myšlenky stále více vědomě ovládat.
Ve spojení s otevřenou čakrou srdce také můžeme vysílat léčivé energie a uzdravovat na dálku. A že to vážně funguje:) Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.
Získáváme také přístup ke všem úrovním Stvoření, které leží daleko za fyzickou realitou, nemá žádnou formu. Potřebné vědění či cítění k nám přichází prostřednictvím našeho vnitřního rádce - intuice, jasnoviděním, jasnoslyšením nebo jasnocítěním. To, co jsme dříve možná trochu tušili, se stane jasné a zřetelné.


Harmonická funkce

V dnešní době existuje málo lidí, jejichž Třetí oko je dokonale otevřené, protože jeho otevírání jde ruku v ruce s pokračujícím vývojem vědomí. U této čakry se mnohem jasněji projevuje to, že funguje harmonicky, i když není zcela otevřená. To se projevuje v bystrosti a v duševních schopnostech.
Máme dobře vyvinutou schopnost vizualizace a intuice. Náš dech je soustředěný a zároveň otevřený mystickým pravdám. Čím dál více poznáváme, že vnější formy jsou jen obrazem,kde se duchovní princip manifestuje na materiální úrovni.
Také se může běžně stávat, že vesmír vyslyší vaše prosby a plní vám přání.
Čím více je šestá čakra vyvinutá, tím více spočívá naše myšlení ve vnitřním poznání skutečnosti. Čím dál víc se objevují lidé jasnozřiví, někteří lidé zase získávají vhled do jiných dimenzí skutečnosti (při meditaci nebo ve snech).
Když začne člověku Třetí oko fungovat harmonicky, má zprvu pocit, že je trochu jinde, než ostatní, že ho nestačí a trochu nechápou. Je to tak, že začneme svět vnímat úplně novým způsobem (což se mi také stalo poté, co jsem byla zasvěcena do reiki). Chodí k nám informace s hlubokým obsahem, byť i prostřednictvím jiných bytostí.


Disharmonická funkce

Nejčastějším projevem disharmonické funkce Adžny je tzv. zatížení hlavou. Je to tím, že žijeme výlučně rozumem. Pokoušíme si vše vysvětlit rozumem, logikou a platí pro nás jen ty pravdy, které můžeme nějak hmatatelně dokázat. Odmítáme vnitřní duchovní poznání jako nevědecké a nerealistické.
Dalším projevem disharmonie je pokoušení se působit silou myšlenky na lidi či věci k tomu, abychom demonstrovali vlastní moc nebo uspokojili své potřeby. V tomto případě jde i o porušení harmonické funkce čakry solaru plexu, málo rozvinutou srdeční čakru a korunní čakru.


Nedostatečná funkce

Pokud je tok energií šestou čakrou výrazně omezený, potom je pro nás jedinou skutečností vnější svět a to, co vidíme, formy. Náš život určují materiální přání, tělesné potřeby a emoce, které nejsme schopni ovládnout. Neradi se bavíme o duchovních tématech a považujeme je za neužitečné. Duchovní pravdy odmítáme jako pouhé domněnky nebo nesmyslné tlachání leckterého snílka, které postrádá smysl pro praktičnost.
Když potom přijde v našem životě náročná situace, neumíme být klidní a lehce ztratíme hlavu.
S nedostatečnou funkcí Adžny souvisí i zapomnětlivost a poruchy zraku. Právě poruchy zraku nás mají upozornit na to, abychom se dívali více dovnitř a hlouběji a poznali i ty oblasti, které se skrývají pod formou.


Možnosti čištění a aktivování šesté čakry

Pokud jste při čtení o disharmonii či nedostatečné funkci šesté čakry přišly na to, že to postihlo právě vás, nezoufejte, protože existuje fůra způsobů, jak si pomoci a jak svou šestou čakru vyčistit či aktivovat :)

1) účinky přírody
Pomáhá pozorování temně modré noční oblohy plné hvězd. Tento zážitek otevírá ducha pro nekonečnou šířku a hloubku projeveného Stvoření. Můžeme vnímat jemné síly a struktury, které reprezentují nebeská tělesa.

2) účinky barev
Otevření a vyjasnění naší šesté čakry prohlubuje temně modrá barva indigová. Dodává duchu vnitřní klid, jasnost a hloubku. Posiluje a uzdravuje smysly a otevírá je jemnějším úrovním vnímání.

3) účinky zvuků
Pomáhá taková hudba, která v nás může vyvolat obrazy nebo pocity kosmické hloubky - např. v hudbě new age.
Může tak působit i leckteré dílo od J.S.Bacha.
Mantrou zpívanou k této čakře je mantra KŠAM.

4) účinky drahokamů
-lapis lazuli-
Je to tmavomodrý kámen s pyritovými zrnky, což potom vypadá jako hvězdy na noční obloze:) Cítíme se s ním v bezpečí, vede našeho ducha do nitra, umocňuje jeho sílu a pomáhá nám k poznání vyšších souvislostí. Podporuje intuici a vnitřní vidění.

-safír (indigově modrý)-
Otevírá ducha kosmickému vědění a věčným pravdám. Jeho vibrace očišťují, proměňují a obnovují duši i ducha. Přináší hledající duši jasno na duchovní cestě. Nechává vědomí plynout s proudem božské lásky a poznání.

-sodalit-
Zjasňuje rozum a vede ho k hlubokým myšlenkám. Jeho vibrace nám dávají mírnost a posilují nervy. Pomáhá nám odstraňovat zafixované způsoby myšlení.


5) účinky vůní
-máta peprná-
Její osvěžující vůně pomáhá uvolňovat blokády v oblasti šesté čakry a pomáhá při odstraňování starých omezujících myšlenkových struktur. Podporuje také sílu koncentrace.

-jasmín-
Má jemnou květinovou vůni, která pomáhá otevírat nás obrazům a vizím. Vibrace jasmínové vůně zjemňují vnímání a spojují energie šesté čakry s energiemi čakry srdeční.


6) druhy jógy
-džňánajóga-
Je to cesta poznání, jejíž principem je vývoj duchovních schopností rozlišování skutečného a neskutečného, věčného a pomíjivého. Ti, co praktikují tento druh jógy poznávají, že existuje jen jedna neměnná a věčná nepomíjivá skutečnost - Bůh. Ve své meditaci se obrací sám na absolutno bez vlastností pomocí svých rozlišovacích schopností.

-jantrajóga-
Jantry jsou obrazce vytvořené z geometrických tvarů a symbolizují božské Bytí, jeho síly a aspekty. Pomáhají k vizualizaci.


Zdroj informací: Základní kniha o čakrách - autoři Shalila Sharamon, Bodo J. Baginski
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama