5. čakra - Vishuddha

14. listopadu 2012 v 23:25 | Freya-Idun |  Čakry
Jak tak pokračuji v seriálu o čakrách a postupuji s čakrami výš a výš, dostávám se k páté čakře krční :)
Pátá krční čakra se nachází, jak už nám název napovídá, mezi krční jamkou a ohryzkem. Je spojena s krční páteří a otevírá se směrem dopředu.

Barva: světlemodrá, stříbrná a zelenavě modrá
Element: éter (z něj se vytvářejí živly oheň, voda, vzduch, země)
Smyslová funkce: sluch
Symbol: lotos se šestnácti okvětními lístky
Princip: rezonance s Bytím
Části těla: oblast krku, týlu a spodní čelisti, uši, ústrojí hlasu, hrtan, horní část plic, průdušky, hltan, paže
Žláza: štítná žláza - ta hraje významnou roli při růstu kostry a vnitřních orgánů, stará se o vyváženost mezi tělesným a duchovním růstem a reguluje látkovou výměnu a také to, jak přeměňujeme výživu v energii a jak tuto energii spotřebujeme.

Úkol a funkce Vishuddhy

V krční čakře se nachází centrum lidských vyjadřovacích schopností, komunikace a inspirace. Je spojené s menší vedlejší čakrou týlu, která se otevírá směrem dozadu.
Pátá čakra také vytváří důležité spojení spodních čaker s čakrami hlavy - slouží jako jakýsi most mezi našim myšlením a cítěním, mezi impulzy a reakcemi na ně, propojuje obsahy čaker s vnějším světem.
Skrze krční čakru vyjadřujeme všechno, co v nás žije - smích, radost, pláč, láska, strach, vztek, přání, myšlenky a vnímání vnitřního světa.
Jak určitě víte, náš vnitřní svět může s tím vnějším komunikovat skrze mluvené slovo, gesta, mimikou, ale také uměleckými projevy jako jsou hudba, výtvarné umění, tanec. Společně s druhou čakrou (je sídlem pro kreativitu) formuje určitý výraz, který pak předáváme do vnějšího světa. Ale vyjádřit můžeme jen to, co máme v sobě.
Když se naše pátá čakra vyvíjí, čím dál víc si uvědomujeme naše mentální vibrační pole a už jsme schopní jeho projevy odlišit od projevů emočního a éterického pole a fyzického těla. Abych to vysvětlila, tak znamená to, že naše myšlenky už nejsou obrazem našich pocitů. Pak také máme možnost objektivního poznání.
Jak jsem psala, smyslem přiřazeným páté čakře je sluch. Právě skrze sluch můžeme naslouchat všem hlasům. Vnímáme tudy také naše vnitřní hlasy a můžeme navazovat kontakt s naším duchem.


Harmonická funkce

Když máme plně otevřenou pátou krční čakr, otevřeně vyjadřujeme své pocity, myšlenky, názory a nebojíme se je vyjádřit. Jsme také schopni přiznat svou slabost a ukázat svou sílu. Jsme upřímní sami k sobě a tím pádem i k ostatním. Jsme schopní vyjádřit tvořivě sama sebe. Máme dar naslouchat druhým a porozumět jim. Náš hlas je příjemný a zvonivý a na některé lidi může působit jako balzám na duši :)
Jsme také schopni komunikovat s bytostmi z jiných oblastí bytí. Přijou k nám, kdykoliv je potřebujeme.


Disharmonická funkce

Když máme zablokované energie v krční čakře, naše porozumění mezi hlavou a tělem je narušeno. To se projevuje dvěma způsoby. Buď nám přijde těžké vyjadřovat své pocity a tak je potlačujeme a to se pak projeví v našem chování a nebo se uzavřeme ve sféře racionálního myšlení a odpíráme svým pocitům právo na existenci. Můžeme mít často pocity viny a strachu, což nám ale znemožňuje vidět se takové jací opravdu jsme a také nám to brání ve svobodě vyjadřování myšlenek a pocitů.
Co se týká naší řeči, tak je hrubá, postrádá jemnost, je chladná. Lidé mohou i koktat. Nesneseme, kdybychom měli snad působit jak slaboši a za každou cenu chceme být silní.
Disharmonická funkce se může projevit i lidí, kteří zneužívají svá slova v neprospěch druhých a nebo k manipulaci s lidmi.


Nedostatečná funkce

Při nedostatečné funkci krční čakry se nám jeví jako velice těžké se vůbec představit, nějak se projevit či vyjádřit. Raději se držíme zpátky, jsme uzavření a tiší a neradi mluvíme o svých záležitostech. A když musíme projevit něco ze svého nitra, tak máme v krku knedlík nebo se nám až příliš klepe hlas či koktáme.


Možnosti čištění a aktivování páté čakry

To, že máte disharmonickou funkci krční čakry, ještě neznamená, že jste odepsaní :) Naštěstí existují způsoby jak si pomoci :)

1) účinky přírody
Asi nejtypičtější je pohled na krásné jasné modré nebe bez mráčků. To přímo vyvolává rezonanci v krční čakře. Abychom to mohli plně vnímat, je vhodné lehnout si a uvolnit se v přírodě a otevřít své nitro nebeské šíři. Pocítíme očištění ducha a všechny úzkosti se uvolní. Rozhodně ale u toho nepřemýšlejte o různých věcech, odsuňte mysl někam pryč a zkrátka buďte plně v přítomném okamžiku a vnímejte nebe takové jaké je.

2) účinky barev
Ke krční čakře patří jasná světle modrá barva. Ne nadarmo se říká, že modrá barva uklidňuje :) Navíc nás otevírá duchovní inspiraci :)

3) účinky zvuků
Hodně pomáhá hudba a zpěv na horní harmonické tóny, především pomáhá meditativní zpěv. Největší účinek na harmonizaci a uvolnění páté čakry má hudba new age s ozvěnami.
Zpívanou mantrou k této čakře je HAM.

4) účinky drahokamů
-akvamarín-
Má světlemodrou barvu jako moře, ve kterém se zrcadlí čisté nebe. Tak pomáhá akvamarín duši, aby se stala zrcadlem ducha. Podporuje komunikaci s vnitřním já a přináší světlo a jasno i do těch nejzazšího zákoutí duše :)

-tyrkys-
Spojuje se v něm modrá barva nebe se zelenou barvou Země. Spojuje vysoké duchovní ideály s původní životní silou planety. Pomáhá vyjadřovat duchovní ideje. Přitahuje pozitivní energii a tu negativní dokáže vstřebávat. Takže na to trochu pozor. Jak poznáte, že je v tyrkysu hodně negativní energie? Začnou se na něm dělat takové hnědočerné čáry a fleky. V tom případě už kámen nenoste, vyčistěte jej, aby vám zpátky negativní energii nepředal.

-chalcedon-
Jeho bělomodrá barva působí jako nebe s mráčky :) Působí pozitivně na štítnou žlázu a má uklidňující účinek na stav mysli. Působí proti podrážděnosti a přecitlivělosti. Podporuje schopnost sebevýrazu jak slovem, tak písmem.


5) účinky vůní
-šalvěj-
Její trpká a čerstvá vůně má léčivou moc. Uvolňuje zatuhnutí v krční čakře.

-eukalyptus-
Jeho čerstvá vůně dodává jasnost a šířku. Jeho vlny nás otevřou pro vnitřní inspiraci.


6) druhy jógy
-mantrajóga-
Využívá se zpívání manter, což jsou meditační slabiky, které ve svých vibracích zrcadlí aspekty božství. Slabiky se tu nepřetržitě opakují a jsou hlasitě recitovány nebo zpívány. Při tom vibrace mantry proměňuje myšlení a pocity na vibrace kosmické božské síly.
Zdroj informací: Základní kniha o čakrách - autoři Shalila Sharamon, Bodo J. Baginski
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 madmoisellezee madmoisellezee | Web | 15. prosince 2012 v 16:18 | Reagovat

děkuju za skvělé články o čakrách ;) nechceš v tom pokračovat? 6.-7. čakrou? :)) jinak výborné a ještě jednou děkuju ;)

2 Freya-Idun Freya-Idun | Web | 16. prosince 2012 v 23:48 | Reagovat

[1]: : Děkuju, jsem moc ráda, že se články líbí :) neboj se, budu pokračovat až do 7. čakry, do konce týdne tu bude článek o šesté i sedmé čakře :)

3 Pavel Čadek Pavel Čadek | E-mail | 1. dubna 2015 v 10:57 | Reagovat

Pěkný den
Vzhledem k Vašim zasvěceným znalostem o čakrách a jejich působení na náš organismus se na Vás obracím s dotazem.
Mám problém. Mohl bych Vám prosím zavolat a vysvětlit můj dlouholetý problém s hlasem ústně? Nepiji, nekouřím, snažím se již léta cvičit jogu, qigong, tibeťany, vitaminy, minerály...a přesto mám potíže s hlasem a paradentozou. Je možné, poradít pomůžete mi otevřít HAM?
Lektor v testu , kde jsem odpovídal na otázky mi sdělil (stránky MindValley)mi řekl, že krční čakru mám zavřenou.
Děkuji. Pavel Čadek, Brno

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama