To je moje! - o egu

11. října 2012 v 10:09 | Freya-Idun |  Úvahy na téma týdne
K tomu to tématu mě napadá sice jen pár větiček, ale hodím je sem, třeba to někomu pomůže :)

Když někdo řekne větu "To je moje", tak nám pochopitelně chce říct, že danou věc vlastní a je jen jeho.
Mně k tomu ještě napadá, že se v danou chvíli, kdy tu větu člověk vysloví, na povrch vynoří lidské ego. Ego si chce věci brát a vlastnit a chce pořád víc. Horší potom je, že člověk se s danou věcí, která mu "patří" začne ztotožňovat, čímž se pak živí jeho ego.
Takové přivlastňování už pozorujeme u dětí (Vrať mi to! To je moje!), kdy si navzájem nechtějí půjčovat hračky, protože se bojí, že by o ni přišly. Bojí se, že by ztratily sebe, proto věří, že jejich hračka je jejich součástí. A tak se to táhne až do dospělosti. Tím, že si člověk neustále přivlastňuje věci, není schopen je opustit, když už nastane její doba odejít. Není schopen přijmout fakt, že životnost určité věci se uchýlila ke konci. Člověk se třeba vzteká a nadává, když mu udejde starý počítač, který měl rád a nebo když něco důležitého ztratí. Je to ale tím, že člověk se s danou věcí ztotožní, je to podvědomé.
Nezapomeňte, že ať už ztratíte řetízek či prstýnek po babičce nebo mobilní telefon, mělo se to stát - stalo se to z nějakého důvodu, který poznáte dříve či později :)
Až se lidi naučí nelpět na věcech i na lidech, budou opravdu svobodní :)

Vaše Freya-Idun :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama