4. čakra - Anahata

22. října 2012 v 17:08 | Freya-Idun |  Čakry

4. srdeční čakra - Anahata

Přicházím s dalším článkem - tentokrát o čtrvté čakře srdeční :)
Čtvrtá čakra se nachází uprostřed prsou ve výši srdce a otevírá se směrem dopředu.

Barva: zelená, růžová
Element: vzduch
Smyslová funkce: hmat
Symbol: lotos se dvanácti okvětními lístky
Princip: odevzdanost
Části těla: srdce, horní část zad s hrudníkem a hrudní dutinou, plíce, kůže, krevní oběh
Žláza: brzlík


Úkol a funkce Anahaty

Srdeční čakra vytváří střed systému čaker. Právě v ní se spojují fyzicko-emoční centra se třemi horními duchovními centry.
Jejím symbolem je šestiúhelník, který právě znázorňuje, jak sebou energie tří horních a tří spodních čaker navzájem pronikají.
Element vzduch a smysl hmat naznačuje nestálost srdce, kontakt, dojetí, přijímání dotyků, bytí dotyku s věcmi. Nacházíme zde schopnost vciťovat se, soucítit, naladit se na druhé a prožívat věci s nimi. Skrze srdeční čakru také vnímáme krásu přírody, harmonii v hudbě, poezii. Tóny a slova se proměňují v pocity. Stejně tomu tak je s obrazy.
Úloha anahaty je sjednocování skrze lásku. Ve své očištěné a plně otevřené formě je čakra srdce centrem opravdové nepodmíněné lásky. Lásky, která je tu jen kvůli sobě samé, kterou není možné vlastnit či ztratit. Ve spojení s horními třemi čakrami se tato láska stává láskou Bhakti (láska boží) a vede k poznání boží přítomnosti, ke splynutí s jádrem, srdcem všeho v universu.
Pokud se nám podaří dojít díky třetí čakře k závěru, že všechno, co se nám přihodilo, všechny naše zkušenosti, kterých jsme nabyli, mají hlubší smysl a že nic nebylo jen tak, pak díky čtvrté čakře zjistíme, že všechny pocity a životní projevy vycházejí z touhy po lásce a sjednocení.
Každým záporem vytváříme oddělenost a negativitu. Naproti tomu láskyplné "ano" tvoří pozitivní vibrace, ve kterých se ty negativní formy projevu a pocity rozpustí a zmizí. Takže moje rada zní: Nejprve otevřete dveře k sobě, pak můžete chtít otevírat dveře ven a jinde :-) Určitě to znáte, že když jste smutní, tak se váš smutek zneutralizuje tím, že jste mu věnovali laskavou a upřímnou pozornost bez předsudků. A jestli ne, tak to můžete zkusit a pak se klidně pochlubit v komentářích :)
Pokud trpíme nějakou nemocí či bolestí, tak tím, že budeme láskyplně věnovat pozornost nemocnému orgánu nebo části těla, se naše uzdravování může rapidně urychlit. Je důležité si uvědomit, že pokud nás trápí nějaká bolest či nemoc, tak to neznamená něco zlého. Naopak tělo s námi komunikuje a říká nám, na co bychom se měli zaměřit a kde jsme slabí. Spousta lidí se vzteká, když jsou nemocní, bohužel si neuvědomí, že je dobře, že s nimi tělo komunikuje, ale oni ho neposlouchají, možná je lepší výraz "nenaslouchají mu". Proto svému tělu naslouchejte a přistupujte k němu s láskou:)
Jak už jsem na začátku článku nastínila, srdeční čakra vyzařuje zelenou či růžovou barvu. Zelená je barva harmonie, uzdravování a sympatie. Když člověk, který vidí aury, u někoho uvidí v oblasti srdeční čakry svítit jasnou zelenou barvu, znamená to, že tento člověk má léčitelské schopnosti.


Harmonická funkce

Pokud je naše srdeční čakra plně otevřená a je v harmonii s ostatními čakrami, stáváme se prostředníkem božské lásky. Vibrace našeho srdce pak dokáží uzdravovat, smiřovat lidi, rozdávat radost a posílat lásku všude okolo. Vyzařujeme přirozené teplo, srdečnost, veselost a to pak otevírá srdce ostatním. Určitě znáte ten moment, kdy se někdo začne upřímně smát a za chvíli se upřímně začnou smát všichni. To je moment krásné čisté lásky, sjednocení :)
Naše pocity jsou osvobozeny od vnitřních zmatků, konfliktů, nejistoty a pochybování. Žijeme kvůli lásce, z radosti z dávání, aniž bychom cokoliv očekávali. Také je pro nás samozřejmé chtít pomoci a soucítit.
Láska v našm srdci také zjemňuje vnímání, takže ve všech projevech každé úrovně stvoření poznáme nové sjednocení, která je udržována a proniknuta láskou a harmonií. Jistě jsme už všichni zažili, že když se oddělíme od vesmírného, božského aspektu života, tak trpíme a poté toužíme po znovusjednocení s božstvím. Právě tímto odloučením můžeme přožít lásku k Bohu a radost, kterou přináší.
Už nepozorujeme život jako něco od sebe odděleného, ale jako součást nás samotných.


Disharmonická funkce

Pokud naše srdeční čakra funguje chybně, projevuje se to různými způsoby - např. rádi bychom dávali a vždy tu pro druhé byli, ale nejsme spojeni se zdrojem lásky. Uvnitř totiž možná očekáváme (aniž bychom si to uvědomovali a připouštěli si to) za tuto "lásku" uznání a když se nám ho nedostane, jsme zklamaní a tím pádem máme pocit, že všechno naše snažení není dostatečně hodnoceno. Nebo se naopak cítíme silní tak, že dáváme tuto sílu jiným, ale sami nejsme ji schopni přijímat, přijímat lásku, otevřít se, abychom ji mohli pojmout a říkáme, že lásku druhých nepotřebujeme. To jsou ty již zmíněné dveře. Nejprve otevřete k sobě.Nedostatečná funkce

Nedostatečná funkce anahaty nás dělá lehce zranitelnými a závislými na lásce a náklonnosti ostatních. Když jsme odmítnuti, cítíme se hluboce zasaženi, hlavně když už jsme konečně měli odvahu se zase otevřít. Pak se zpět zavřeme do své ulity, jsme smutní. Rádi bychom dávali lásku, ale díky předchozímu odmítnutí se bojíme z odmítnutí nového. Také se pokoušíme kompenzovat nedostatek lásky tím, že se chováme obzvláště vstřícně a přátelsky, kdy své přátelství rozdělujeme spíše neosobním způsobem stejnou měrou všem, aniž by došlo k hlubšímu kontaktu.
Pokud je naše čakra uzavřená, poznáme to lehce - projevem je chladnost, až bezcitnost.


Možnosti čištění a aktivování čtvrté čakry

Nevěste hlavu, existují způsoby, jak si naši čtvrtou čakru vyčistit a zharmonizovat či ji zaktivovat.

1) účinky přírody
Určitě nám pomůže tichá procházka v přírodě, pak pocítíme mír v srdci :) Každý květ přináší poselství lásky a nevinné radosti a nechává kvést stejné vlastnosti v našem srdci. Obzvlášť růžové květy nám pomohou k oživení anahaty. Do růžova zbarvené nebe s červánky povznáší a rozšiřuje srdce.

2) účinky barev
Hodně účinná je zelená barva luk a lesů, ladí nás smířlivě, probouzí v nás klid a mír. Také působí regeneračně na tělo i duši a dodává nám novou energii. Jemné a něžné vibrace růžové barvy uvolňují zatvrdliny v srdci. Vzbuzují pocity lásky a něhy a dávají nám dětský pocit štěstí. Také povzbuzují tvůrčí schopnost.

3) účinky zvuků
Co se týče hudby, je vhodná klasická hudba, hudba new age nebo sakrální hudba východní i západní tradice, která probouzí sílu lásky v naší čtvrté čakře. Mantrou pro srdeční čakru je YAM.

4) účinky drahokamů
-růženín-
Podporuje jemnost, něhu a lásku. Obklopuje naši duši láskyplnými vibracemi, které léčí všechny rány srdce. NAše duše se může lásce stále více otevírat a dávat ji dál. Učí nás i přijímat a milovat sebe sama, otevírá naše srdce projevům lásky a jemnosti v nás i v ostatních.

-turmalín-
Růžovo-červený nás vyvádí z příliš zúžených pocitových struktur, otevírá a rozšiřuje srdce. Spojuje nás s ženským projevem božské lásky, který je vyjádřen v kráse stvoření, přirozené veselosti a hře. Vhodné jsou i růžové turmalíny se zeleným okrajem.

-kuncit-
V tomto kameni se spojuje něžná růžová vyšší lásky s fialovou barvou čakry temene hlavy, a tak podporuje sjednocení s božstvím. Otevírá čtvrtou čakru pro božskou lásku. Pomáhá růstu naší nesobecké lásky.

-smaragd-
Je to tzv. kámen všeobjímající lásky, protože posiluje a prohlubuje lásku na všech úrovních. Dodává klid a harmonii a uvádí do souladu s přírodními silami. Přitahuje léčivé energie z kosmu na Zemi. Regeneruje, omlazuje, osvěžuje a uklidňuje.

-jadeit (nefrit)-
Měkké zelené světlo jadeitu přináší mír, harmonii, moudrost srdce, spravedlnost a skromnost. Uvolňuje a uklidňuje srdce. Podporuje klidný spánek a přináší krásné sny.


5) účinky vůní
-Růžový olej-
Působí harmonizujícím způsobem na naše tělo a ducha. Jeho něžné a láskyplné vibrace hojí rány celého srdce. Vzbuzuje vnímavost pro projevy lásky, krásy a harmonie v celém stvoření. V srdci se zabydlí hluboká radost a ochota se odevzdat. Povzbuzuje a zjemňuje smyslové radosti.


6) Druhy jógy
-bhaktijóga-
Je to cesta vede k božské seberealizaci právě skrze lásku a oddanost Bohu. Adepti tohoto druhu jógy prohlubují a zintenzivňují své pocity a nasměrovávají je k Bohu.
Zdroj informací: Základní kniha o čakrách - autoři Shalila Sharamon, Bodo J. Baginski
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama