3. čakra - Manipura

11. října 2012 v 11:23 | Freya-Idun |  Čakry

3. čakra solaru plexu - Manipura

Třetí čakra solaru plexu se nachází přibližně dva prsty nad pupkem a otevírá se směrem dopředu.

Barva: žlutá
Element: oheň
Smyslová funkce: zrak
Symbol: lotos s deseti okvětními lístky
Princip: utváření bytí
Části těla: spodní část zad, dutina břišní, trávicí systém, žaludek, játra, slezina, žlučník
Žláza: slinivka břišní


Úkol a funkce Manipury

Tato čakra představuje naše "slunce", centrum síly. Tudy přijímáme sluneční energii, která taky vyživuje éterické vibrační pole a tak dodává vitalitu i fyzickému tělu.
Třetí čakrou vstupujeme do aktivního vztahu ke světským věcem a lidem.
Z oblasti této čakry vychází všechny emoce a jsou jí řízeny mezilidské vztahy, sympatie či antipatie, citové vazby.
Důležitým úkolem této čakry je očišťovat tendence a přání dvou spodních čaker, vědomě řídit a využívat jejich tvořivé energie a manifestovat duchovní kvalitu vyšších čaker v materiálním světě. Tak můžeme na všech úrovních dosáhnout co největšího naplnění v životě.
Manipura je také v přímém spojení s astrálním vibračním polem (tzv. pole žádosti, přání), které je nositelem právě našich emocí. Přání a pocity nižších čaker se u analyzují a "stravují" a dále transformují do vyšších energií.
Např. játra spolu s trávicím systémem analyzují přijatou potravu a nepoužitelné oddělí a z použitelného získají užitečné látky, která pak odešlou do patřičných míst do těla.
Pokud máme kladný postoj k životu, třetí čakra se uvolní a otevře a tím světlo v nás je silnější a jde to hodně cítit i navenek z aury.
Čakra solaru plexu vnímá i přímo vibrace ostatních lidí a odpovídajícím způsobem na ně pak člověk reaguje. Když sjme vystaveni negativním vibracím, cítíme v místě třetí čakry jakési nebezpečí a čakra se tak stáhne, což je jakýsi obranný mechanismus. V případě, že světlo v nás je natolik silné, žádný obranný mechanismus nepotřebujeme a samo světlo okolo našeho těla vytváří ochranný obal.


Harmonická funkce

Když je třetí čakra otevřená a harmonická, máme pocity míru, vnitřní harmonie se vším. Můžeme být sami se sebou vyrovnaní a zároveň respektujeme pocity ostatních. Máme pak přirozenou schopnost přijímat pocity, přání, životní zážitky, poznat jejich význam pro náš život, můžeme je vidět v tom pravém světle.
Naše jednání je ve spontánním souladu s přírodními zákonitostmi, které platí v celém vesmíru i uvnitř každého člověka. Jsme plni světla a síly. Světlo a síla nás obklopuje a vytváří kolem našeho těla ochranný obal proti negativním vibracím.
Pokud máme navíc ještě otevřenou šestou a sedmou čakru, poznáváme, že vše viditelné je složeno z různých vibrací světla. Plní se naše přání, protože jsme plně spjati se silou světla ve všech věcech, co si přejeme a přitahujeme jako magnet.


Disharmonická funkce

Při chybné funkci třetí čakry chceme všechno ovlivňovat podle svého názoru a ovládat svůj vnitřní i vnější svět, prosazovat svou moc a dobývat. Cítíme, že jsme k tomu hnáni vnitřním neklidem a nespokojeností.
Je dosti pravděpodobné, že v v dětství a dospívání jsme zažili málo uznání, a proto jsme si nemohli vyvinout skutečnou sebeúctu a to potvrzení sebe sama, které se nám nedostalo, nyní hledáme ve vnějším životě.
Když máme neustále pocit, že všechno jde, naše emoce se hromadí a potlačují. Pak se často stává, že vybuchneme a jsme podráždění, plni hněvu. Tento hněv jsme právě celou dobu polykali a schovávali někde hluboko, až musel všechen ven.


Nedostatečná funkce

Když naše třetí čakra nefunguje dostatečně, často se cítíme poraženecky a jako by nám chyběla odvaha. Všude vidíme nějaké překážky, které nám komplikují splnění našich přání.
Pravděpodobně již v děství byl rozvoj osobnosti poškozen. Ze strachu, abychom neztratili uznání svých rodiču nebo učitelů, jsme potlačovali své pocity a spolykali příliš mnoho, než abychom to dokázali strávit. Takto se celou dobu formoval náš emoční blok, který bere spontánnost našim přáním a našemu jednání.
Ještě dnes se snažíme získat uznání tím, že se přizpůsobíme, ale to vede jen k budování obrany a nedostatečné integraci přání a emocí. Když se naskytne obtížná situace, máme jakýsi houpavý pocit v žaludku a jsme nervozní a naše jednání je tak těkavé a nesouvislé. Nejraději bychom se před novými požadavky života schovali. Nové věci nám nahánějí strach.Možnosti čištění a aktivování třetí čakry

Naštěstí ale pro nás existuje spousta způsobu, jak naší třetí čakře pomoci :)

1) účinky přírody
Nejlépe naší třetí čakře pomůže zlaté světlo Slunce. (Proto lidé tak často létají za sluníčkem:)) Třetí čakru oživíme právě tím, že necháme na sebe Slunce působit. Můžeme pozorovat všechno, co ozařuje (např.ozářené pole řepky), ucítíme teplo a sílu Slunce.
Můžeme si všimnout taky slunečnice a dívat se, jak při každém otáčením vyzařuje světlo.

2) účinky barev
Třetí čakru aktivuje a posluje jasně žlutá barva, sluníčková :) Oživuje nervovou činnost a myšlení a podporuje kontakt s osotatními lidmi. Brání pocitu vnitřní únavy a dává nám veselost a jásavou volnost. Podporuje fyzické i psychické trávení.
Zlatožlutý barevný tón pak vyjasňuje a uklidňuje duševní problémy a onemocnění. Posiluje duchovní aktivitu.

3) účinky zvuků
Co se týče hudby, třetí čakru aktivují ohnivé rytmy či orchestrální hudba s harmonickou souhrou mnoha zvuků. V případě, že třetí čakra je hyperaktivní, je vhodné ji zklidnit jakoukoliv uvolňující hudbou.
Mantra zpívaná k této čakře je RAM.

4) účinky drahokamů
-tygří oko-
Podporuje vnější i vnitřní zrak. Zbystřuje rozum a pomáhá poznat vlastní chyb a těžit z nich.

-jantar-
Dává nám teplo a naději. Vede nás k cestě k větší radosti a jasnému světlu. Ukazuje nám, jak se v životě můžeme realizovat. Pomáhá také při podnikání, nosí štěstí. V tělesné rovině očišťuje organismus, vyrovnává trávicí a hormonální systém a čistí a posiluje játra.

-topas-
Naplňuje nás silou a hřejivým pocitem a světlem Slunce. Prohlubuje uvědomění, bdělost a jasnost, radost ze života. Zbavuje černých myšlenek a tíživých pocitů, tudíž pomáhá při depresích.

-citrín-
Poskytuje nám pohodu, teplo, jistotu a naději. Pomáhá nám zpracovávat životní zážitky a integrovat je do naší osobnosti. Přitahuje vnitřní a vnější hojnost a podporuje při uskutečnění našich cílů. V tělesné oblasti podporuje vylučování jedovatých látek a pomáhá při zažívacích obtížích a cukrovce. Oživuje krev a nervovou činnost.


5) účinky vůní
-levandule-
Je dobré použít levandulový olej při hyperaktivitě třetí čakry, levandule ji zklidní a uvolní. Pomáhá při zpracování nahromaděných emocí.

-rozmarýn-
Olej je vhodný při nedostatečné funkci třetí čakry. Oživuje a povzbuzuje, pomáhá překonat lenost.

-bergamot-
Olej nám přináší hodně světla, jeho citronu podobná vůně posiluje naši životní energii, dává nám sebejistotu a sebedůvěru.


6) Druhy jógy
-karmajóga-
Odstraňuje egoismus v jednání a zaměření na osobní zisk a výhody. Pomáhá nám tedy otevřit se boží vůli.Zdroj informací: Základní kniha o čakrách - autoři Shalila Sharamon, Bodo J. Baginski
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama