2. čakra - Svadhisthana

16. května 2012 v 14:58 | Freya-Idun |  Čakry

2. čakra sakrální - Svadhisthana

Druhá čakra se nachází nad pohlavními orgány, je spojena s křížovou kostí (latinsky os sacrum - proto čakra sakrální).
Otevírá se směrem dopředu.

Barva: oranžová
Element: voda
Smyslová funkce: chuť
Symbol: lotos se šesti okvětními lístky
Princip: tvořivé rozmnožování bytí


Úkol a funkce Svadhisthany

Druhá čakra je centrum původních, nefiltrovaných emocí, sexuální energie a tvořivých sil. Je přiřazena elementu vody, protože z ní povstává všechno živé a tento živel v astrologii odpovídá emocím.
Voda oplodňuje a dává vznik novému životu. Díky této čakře máme přístup k oplodňujícím a vstříným energiím, které pronikají celou přírodou.
Tato čakra je považována za sídlo Šakti, ženského aspektu Boha. Vyjadřuje formu rodící tvořivou sílu.
U mužů sakrální čakra zahrnuje působení pohlavních orgánů, které v sobě nesou impulz pro stvoření nového života.
U ženy tato čakra ovlivňuje oblast pohlavních orgánů, kde je mužský impulz přijímán, nový život roste a je chráněn a vyživován vším, co potřebuje.
Voda také očišťuje, uvolňuje a odplavuje všechno, co nás brzdí v přirozeném proudu života.Tyto "brzy" se projevují v tělesné oblasti, kde je důležitá funkce vylučování (ledviny, močový měchýř) a detoxikace.
Druhá čakra ovlivňuje mezilidské vztahy, především vztahy k opačnému pohlaví. Do její působnosti patří erotické hry jakožto vzdávání se ohraničeného ega a zažíváme větší jednotu, když se sexuálně spojí mužský a ženský princip.Harmonická funkce

Pokud je naše druhá čakra v harmonii, její fungování se projevuje splynutím s přirozeným proudem života a se svými pocity. Vůči ostatním lidem, hlavně k opačnému pohlaví, otevření a přirození. To, že můžeme sexuálně splynout s milovanou osobou, bereme jako možnost zůčastnit se propojování mužských a ženských tvořivých energií. Prožíváme tak jednotu s přírodou a růst vnitřní úplnosti.
Naše pocity jsou přirozené. Naše jednání je tvůrčí a činí náš život i život ostatníchy plodnými.
Život nás naplňuje radostí a nadšením.Disharmonická funkce

Pokud nám druhá čakra nefunguje tak jak by měla, svůj původ to má hlavně v pubertě. V tomto období života se v nás probouzejí sexuální síly a ty v nás vyvolávají nejistotu, protože rodiče nejsou příliš schopní ukázat nám, jak s nimi správně zacházet.
Dalším důvodem disharmonické funkce může být nedostatek něžnosti a tělesné blízkosti v raném dětství. Následkem toho můžeme odmítat a popírat naši sexualitu. Tím se ztrácí přirozený projev tvořivého potenciálu a energie se bude vybíjet nevhodným způsobem (přehnaná sexuální fantazie nebo naopak potlačené žádosti, braní sexuality jako drogy). Právě díky tomu vzniká nejistota a napětí ve vztahu k opačnému pohlaví.
Při nesprávné funkci této čakry jsme necitliví a máme tendence upřednostňovat uspokojování svých vlastních sexuálních potřeb.Nedostatečná funkce

Nedostatek funkce této sakrální čakry vzniká většinou už v dětství. Pravděpodobně je to způsobené tím, že naši rodiče potlačovali vlastní sexualitu a nám tak chyběly smyslové stimulace, doteky, něžnost a mazlení. Díky tomu se pak stáhneme a nebereme svou sexualitu v potaz. V pubertě už máme tak svou sexuální energii zcela zablokovanou. Následkem takovéhoto zablokování je nedostatečná sebeúcta, sexuální chladnost a neprůchodnost emocí. Život nám připadá smutný a bezcenný.Možnosti čištění a aktivování druhé čakry

Existují pro nás naštěstí způsoby, jak očišťovat a aktivovat naši druhou čakru.

1) účinky přírody
Druhou čakru oživíme tím, že se budeme dívat na měsíční světlo. Můžeme se dotýkat také čisté vody a dívat se na ni, koupat se v ní nebo napít se z čistého pramene - to nám pomáhá očistit naši duši od blokád a stresu, aby v nás život mohl zase volně proudit.
Je vhodné dívat se na měsíc, hlavně když je v úplňku. Stimulujeme tak naše pocity a jsme vnímavější vůči naší duši, máme větší fantazii a sny a skrze ně můžeme své duši naslouchat.

2) účinky barev
Druhou čakru aktivuje jasná oranžová, která nám dodává oživující, obnovující energii a osvobozuje nás od zafixovaných citových vzorů. Podporuje naši sebeúctu a vzbuzuje v nás radost ze smyslových požitků.

3) účinky zvuků
Co se týče hudby, je velmi vhodné poslouchat každou plynulou hudbu, která v nás vzbuzuje pocit radosti ze života. Může to být třeba i hudba lidových tanců. Mohou to být i orientální tance, kde vyjádříte svou sexualitu.
Abychom svou druhou čakru zklidnili nebo ji uvedli do harmonie, můžeme naslouchat v klidu zpěvu ptáků, tekoucí vodě ať už v přírodě nebo doma za zvuku vodotrysku.
Mantra zpívaná k této čakře je mantra VAM.

4) účinky drahokamů
-karneol-
Spojuje nás s krásou a s tvořivou silou Země. Pomáhá nám prožívat každý okamžik a posiluje naši koncentraci

-měsíční kámen-
Pomáhá nám se otevřít našim vlastním citům, spojuje nás s citlivou, vnímavou a snivou stránkou naší podstaty a pomáhá ji přijmout a integrovat do osobnosti. Zbavuje nás strachu z pocitů a harmonicky působí na citovou rovnováhu.
Co se týče tělesné roviny, podporuje čištění mízního systému a u žen především vyvažuje hospodaření s hormony.


5) účinky vůní
-ylang ylang-
Olejíček se získává z květů tohoto stromu. Je to jedním z nejznámějších afrodisiak. Uvolňuje a otvírá nás jemnějšímu smyslovému vnímání. Má sladkou vůni, která nám dává pocit bezpečí. Díky tomuto bezpečí se svěříme svým pocitům. Uvolňuje také zadržované emoce, které se posléze rozplynou.

-santal-
Santalové dřevo se ve východních zemích používá hlavně ke zvýšení sexuální energie a povznáší spojení s milovaným partnerem na úroveň duchovního zážitku. Povzbuzuje radost ze života a tvořivou činnost.


6) druh jógy
-Tantrajóga-
V tantře se považuje celá příroda za hru ženských a mužských sil - Šakti a Šivy. Tím, že se otevřou všechny smysly a tím, že řekneme životu své ano, se prohloubí naše sexuální zážitky.
Zdroj informací: Základní kniha o čakrách - autoři Shalila Sharamon, Bodo J. Baginski
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama