O vlcích

16. července 2008 v 19:03 | Freya-Idun |  Vlci
Vlčí anatomie
Vlk je šelma, která váží zhruba 30-80 kg a jeho tělo má délku 180-270 cm.
Vlk obecný je největší psovitá šelma. Samice jsou menší než samci, velikost vlka také záleží na poddruhu.
Vlk se podobá psovi, ale vykazuje se značnými rozdíly - vlk má širší hlavu a protáhlejší tlamu, šikměji postavené oči a kratší, výrazně trojúhelníkovité uši. Ocas má vždy stažený a břicho vtažené dovnitř, má také malé tlapy a hubenější nohy.
Vlci mají 42 zubů. Vlčí špičák může bývá dlouhý až 6,5 cm, jeho silné trháky a mohutné žvýkací svaly umožňují vlkovi chytit a zabít kořist.

Vlčí srst
Vlčí srst je hodně hustá a dlouhá. Jejich srst se skládá ze dvou vrstev - z vrchní vrstvy, která je tvořena hustými chlupy, které odpuzují vlhkost, a z podsady, která je měkká a slouží jako tepelná izolace. Díky dobré izolační schopnosti na vlkovi netaje sníh. Vlci mají ocas, který je po celé délce pokrytý huňatou srstí a v zimě ho používají jako přikrývku.
Vlčí srst má mnoho podob, záleží v jakém prostředí se vlk nachází, může být čistě bílá, úplně černá, šedá, hnědá, stříbrná i zlatá. Může být také v různých stupňích přechodu barev. Vlk má také tmavší břicho než hřbet a někdy mívá okolo očí ,,masku".

Výskyt vlků
Vlci jsou vysoce přizpůsobiví tvorové, obývají tundry, stepi a lesy. Vyskytuje se např. v Severní Americe. Jejich výskyt ale není vůbec hojný. Lidé vlky hubili, protože představovali hrozbu pro jejich zvířectvo na farmách a někteří lidé byli tak posedlí učením proti černé magii, že ve vlkovi viděli ďábla.
Protože se i v pohádkách a legendách vlk označuje jako symbol zla, zachovaly se tyto předsudky až do dnešní doby.

Způsob života a potravy vlků
Vlci žijí ve smečkách, ve smečkách i loví, tvoří silnou partu, proto si dovolí i na velké zvíře, jako je bizon.
Vlci jsou pro ekosystém nepostradatelní, protože regulují stavy zvěře, která by se jinak mohla přemnožit. Plní i funkci ,,doktora" v ekosystému, protože loví hlavně slabé a nemocné jedince (jsou totiž snadněji polapitelní). Pokud je o masitou potravu nouze, zkonzumují mršiny nebo rostliny.
Ve vlčí smečce platí tvrdý systém hierarchie. Každý člen smečky má určité postavení. V čele smečky je alfa-samec a alfa-samice. Jen alfa pár má právo pářit se. Občas ale alfa-samec o alfa-samici nejeví zájem a tak ho zastoupí beta-samec. Matkou mláďat je ale vždy alfa-samice. Hierarchie platí i u potravy, ne vždy, ale jako první má právo na potravu alfa-pár.

Můj názor na vlky
Rozhodně nesouhlasím s těmi, kteří si myslí, že vlk je zlý a zase jen zlý. Je pro mě nepochopitelné, proč je vlk od dávných časů označován jako symbol zla. Ve skutečnosti je to ale citlivý, krásný a zranitelný tvor. Strašně ráda bych chtěla pomoci při jejich záchraně, jen nevím jak, nemám k tomu prostředky, ani kontakty. Kdybyste o něčem, milí čtenáři, věděli, buďte tak milí a dejte mi tip.
Díky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 rovnatko007 rovnatko007 | 21. července 2008 v 16:29 | Reagovat

Vlci jsou krásné šelmy a jsem ráda že jsi se o nich dala takhle suprovej článek šikulka :o)

2 Pavel Pavel | 9. září 2009 v 17:24 | Reagovat

je to jednoduchý církev neměla jak lidi přinutit aby se něčeho báli atd..vymysleli si teda pověstí o vlcích co napadnou celé vesnice a bylo to...zneužití cíkrví zase a zase...

3 Freya-Idun Freya-Idun | 9. září 2009 v 17:27 | Reagovat

[2]: máš pravdu, bohužel:(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama